Ahogy láthattuk az AIDS 1981-es leírása óta jelentősen megváltoztak a HIV-pozitív emberek életkilátásai. A korábban halálos kór ma már teljesen kezelhető gyógyszerekkel, amiknek a mellékhatásai is jól tolerálhatóak (például: fejhájás, émelygés, stb).
A HIV-fertőzöttség gyógyszeres terápiája összetett téma, mégis igyekszünk egyszerűen elmagyarázni.
A HIV főemlősökről került át emberre Közép- és Nyugat-Afrikában feltehetőleg a XIX. század végén, XX. század elején. Afrikából Haitin keresztül az 1960-as évek végén, ‘70-es évek elején került az USA-ba.
Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk a HIV/AIDS-ről írni, szükség van pár alapfogalom tisztázására. A téma komplexitása miatt néhány helyen kénytelenek vagyunk egyszerűsíteni, illetve hasonlatokat használni. Viszont reméljük, hogy így mindenki számára érthető módon tudjuk bemutatni ezt a - nem is olyan rég még rövid idő alatt halálossá váló - betegséget.
Az AIDS elleni küzdelem jegyében a WHO 1988-ban december 1-jét az AIDS világnapjává nyilvánította.
Már tudod, hogyan juthat gyógyszer a tavainkba? Te is a megfelelő gyűjtőbe dobod a lejárt gyógyszereket? De hogyan válassz naptejet, szükség van-e rá?
Az előző részben megnéztük, hogy miért kerüljük a nyilvános vizeinkbe történő pisilést.
Hogy juthat még a tavainkba, folyóinkba gyógyszer?
Már nyakig úszunk a nyárban! Ilyenkor a legjobb nyakig merülni a vízbe a strandon, na de nézzünk most a vízfelszín alá kicsit!
2021-ben több mint 340 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtöttek össze a patikákból és egyéb gyógyszerforgalmazó helyekről hazánkban, ami 1%-kal több, mint 2020-ban. Ez olvasható - a Magyarországon egyedüliként - a lakosságnál keletkező gyógyszerhulladék-kezelésével foglalkozó Recyclomed Nonprofit Kft. tájékoztatójából.
A gyógyszeradományokra minél előbb szükség van a kárpátaljai és ukrán menekülteknek, ugyanakkor elengedhetetlen, hogy közben ügyeljünk arra, hogy biztonságos úton jusson el hozzájuk!
"Kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!" Sokszor hallottuk már ezt a mondatot elhadarva. Most ízlelgessük ezt a mondatot kicsit tovább, mint pár másodperc!
A mai bejegyzésben ellépünk egy kicsit a Házipatikától, és nézzük meg mi történik, ha elutazunk rövidebb-hosszabb időre. Mit tegyünk az Útipatikába?